Haber Detayı
08 Kasım 2013 - Cuma 10:00 Bu haber 4083 kez okundu
 
Kameralı ekspertiz dönemi
Ekspersiz ekspertiz dönemimi başlıyor
- Haberi
Kameralı ekspertiz dönemi

Dün yayınlanan "Eksperlik mesleği nereye gidiyor" başlıklı haberimiz için çeşitli sorular tarafımıza iletilmiştir. sigortaeksper.org siz okurlarımız için yapmış olduğu araştırma neticesinde Pronet firmasının bu çalışmasının sadece AXA sigorta ile neticelenmeyeceği bilgisi alınmıştır. 

Bu çalışmada dikkat edilmesi gereken husus; Sompo Japan sigorta da bu sisteme benzer bir uygulamayı anlaşmalı servislerine kurmuştur ancak bu sistemi sadece ilgili sigorta şirketi kullanabilmektedir. Bilindiği üzere Pronet firması Axa sigorta bünyesinin dışında güvenlik sistemleri konusunda uzman ve lider bir kuruluştur. Bu sebeple bu sistemin anlaşmalı servislere kurulması durumunda sistemin sadece Axa sigortaya ait olmayacağı aşikardır. Sistemin oturması durumunda diğer sigorta şirketleri içinde altyapı hazır hale gelmiş olacaktır.
Burada dikkat edilmesi gereken asıl husus; kamera ile yapılan ekspertizin yasal olup olmadığıdır. Ekspertiz faaliyetinin aracın bulunduğu yere gitmeden kamera veya farklı iletişim kaynakları ile yapılması yasal olduğu manasına mı getirir?
5684 nolu sigortacılık kanununda sigorta eksperinin tanımı aşağıdaki gibidir;
 

n) Sigorta eksperi: Sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutat meslek olarak yapan tarafsız ve bağımsız kişiyi,

(22) Bu Kanuna göre yetkili olanlar dışında hiçbir kişi, sigorta eksperliği faaliyetinde bulunamayacağı gibi ticaret unvanlarında veya herhangi bir belgede, sigorta eksperliği iş ve işlemleriyle uğraştığı izlenimini yaratacak kelime ve işaretler kullanamaz.
Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı