Haber Detayı
23 Kasım 2013 - Cumartesi 02:00 Bu haber 3315 kez okundu
 
Almanya'da Kazada Haklı Olanlar Bazı Haklarından Habersiz
- Haberi
Almanya'da Kazada Haklı Olanlar Bazı Haklarından Habersiz

Almanya'da trafik kazası yapan ve hatanın karşı tarafta olduğu durumlarda karşı tarafın sigorta şirketi sadece aracın maddi masrafını değil, avukat, eksper, sağlık giderleri ve iş kaybı gibi birçok masrafı üstlenmek zorunda. Özellikle ilk kuşağın dil eksikliği dolasıyla kazalarda haklıyken haksız duruma düşebildiklerini belirten ve araç bilirkişi olarak çalışan Cengiz Öcal, kaza sonrası yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi :

UZMANLARDAN DESTEK ALIN

'Kazadan hemen sonra polisin çağrılması ve rapor tutulması gerekir. Kazadan sonra ekspere giderek kazalı aracın raporunun hazırlatılması şarttır. Polis çağrılmayıp kendi aralarında anlaşma yapılırsa sonradan bazı anlaşmazlıklar çıkabiliyor. Ben eksperin hazırladığı raporun karşı sigortaya avukat aracılığıyla iletilmesini tavsiye ediyorum. Avukat masrafları zaten genelde karşı tarafın sigortası tarafından üstleniliyor ve bunu birçok kişi bilmiyor ve masraftan korktukları için avukata gitmiyorlar. Kaza yapan kişilerden özellikle ilk kuşak dil sorunundan dolayı haklı olduğu halde derdini anlatamadığı için haksız duruma düşebiliyor. Bu tür durumlarda tanıdık birilerinden tercüme konusunda yardım istenmelidir .'

BİRÇOK KİŞİ HAKLARINDAN HABERSİZ

Birçok kişinin kaza sonrası doğacak haklarından haberdar olmadığını belirten avukat Oğuz Sarıkaya, 'Oluşan bir kazada haklı tarafın aracındaki hasarın yanı sıra, eksper masrafı ile avukat masrafı karşı tarafın sigortası tarafından ödenir. Ayrıca arabanın dışında kişinin gözlüğü kırılmışsa ya da başka bir masrafı olmuşsa ya da kişi bu kazadan dolayı sağlık sorunu yaşar, doktora giderse, tedavi masrafı, taksi parası, iş kaybı olmuşsa bunun tazmini, kişi ev ve bahçe işleri yapamıyorsa buna karşılık haftada 20-25 saat civarı saati 10 Euro para alabiliyor. Ayrıca karşı tarafın sigortasından acı parası alabiliyor' şeklinde konuştu.

Kaynak: (E) - evrensel.net Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı