Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 11:19 Bu haber 78100 kez okundu
 
Sigorta Eksperi tarafsız mı?
Sigorta eksperliğinin taraf olduğunun ilanı mı?
EKSPER Haberi
Sigorta Eksperi tarafsız mı?

Bildiğiniz üzere sigorta tahkim komisyonu değer kaybı ve hasar tespiti ile ilgili bilirkişi olarak artık sigorta eksperlerini görevlendirmeye başladı.

Bu görevlendirme sırasında tüm sigorta eksperlerinden hangi sigorta şirketi ile çalışıp çalışmadığını bildirmesini istedi.

Bu bilgiyi istemesinin sebebi, sigorta tahkim komisyonunun random (rasgele, tesadüfi, gelişigüzel) atama sistemine tanımlayarak çalıştığı sigorta şirketinden bilirkişi olarak görevlendirme yapılmaması olarak sektöre yansımış oldu. 

Herkesin aklına şu soru işareti gelmiş olduğu kanaatindeyiz. 

5684 nolu sigortacılık kanunu sigorta eksperini nasıl tanımlar;

"n) Sigorta eksperi: Sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutat meslek olarak yapan TARAFSIZ ve BAĞIMSIZ kişiyi"

5684 nolu sigortacılık kanunu eksperini bağımsız olarak tanımlıyorsa, sigorta tahkim komisyonu eksperin bağımsız olmayacağını ilan etmiş olmadı mı?

Bağımsızlık sadece random atama ile olacak ise sigorta şirketi ile çalışan tüm eksperlerin random atama yolu ile görünlendirlmesi bu soru işaretlerini ortadan kaldırmaz mı?

Sigorta tahkim komisyonunun bu kararı dikkate alındığında random atamanın yolu açılmış olmaz mı?

Tüm sigorta eksperlerinin bu konu üzerinde yoğunlaşması gerektiği aşikardır.

Kaynak: (ÖH) - Özel Haber Editör: İbrahim Dönmez
Etiketler: Sigorta, Eksperi, tarafsız, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı